PAST FESTIVALS

A list of the talent we’ve been lucky enough to have on our stage:

Grammy Awards

Winners
Peter Rowan
Tim O’Brien
Steep Canyon Rangers
Jon Randall (of 18 South, with the Nash Ramblers)
Mike Bub (of 18 South, with the Del McCoury Band)

Nominees
The Avett Brothers
Chip Taylor
J.D. Crowe and the New South
The SteelDrivers
Darrell Scott
The Infamous Stringdusters
John Cowan (with New Grass Revival)
Claire Lynch
Shawn Mullins
The Duhks

AMA Awards

Winners
The Avett Brothers
Darrell Scott (solo and with Band of Joy)
The GreenCards

Nominees
Elizabeth Cook
The Belleville Outfit
The Gourds
The SteelDrivers
Rayna Gellert (with Uncle Earl)
The Duhks
Chip Taylor and Carrie Rodriguez
Tim O’Brien
Slaid Cleaves

Juno Awards

Winners
Fred Eaglesmith
The Duhks

IBMA Awards

Winners
Steep Canyon Rangers
Tim O’Brien
The Gibson Brothers
Russell Moore & 3rd Time out
Junior Sisk and Ramblers Choice
J.D. Crowe and the New South
Larry Sparks
The Infamous Stringdusters
The SteelDrivers
Missy Raines
Jon Randall (of 18 South, with the Nash Ramblers)
Mike Bub (of 18 South, with the Del McCoury Band)
Claire Lynch

Nominees
Donna Ulisse

Full List of Performers

18 SouthAdelle Cotton, Alecia Nugent, Angela EasterlingThe Asheville Picking Party, Audrey AuldThe Avett Brothers, The Bad Popes, Barrel House Mamas, The Belleville OutfitThe Bent Strings, The Biscuit Burners, The Black Lilies, Blue Ridge, Blue Ridge Rounders, Brown BirdBuncombe Turnpike, Cadillac Sky, Caleb Klauder, Caravan of Thieves, Carolina Rail, Carrie Rodriguez, Chip Taylor, The Circuit Riders, City Limits, Claire Lynch, The Congress, Copperhill, The Corduroy Road, Country & Western Bill, Danny Barnes, Darby Wilcox, Dark Corner Bluegrass Band, Darrell ScottDavid Via, The Deadfields, Dehlia Low, The Deschamps Band, Donna Hughes, Donna Ulisse and the Poor Mountain BoysDoug Jones, Dread ClampittThe Duhks, The Eastman String Band, Elephant RevivalElizabeth CookThe Erin McDermott Band, The everybodyfields, Food will Win the War, Fred Eaglesmith and the Flying Squirrels, The Gibson BrothersThe Gourds, Grass Backwards, The Greasy Beans, The Green Cards, Hickory Flat, Holy Ghost Tent RevivalThe HoneycuttersHookielau, I Draw Slow, I See Hawks in LA, The Infamous Stringdusters, Irene Kelley, J.D. Crowe & the New South, Jef Chandler Band, Jesse Lege, Jim Hurst, Jim & Jennie & the Pinetops, The John Cowan Band, Jolena Foster and the Country Grass, Jonathan Byrd, Junior Sisk & Rambler’s Choice, Katharine Whalen & the Jazz Squad, The Kruger Brothers, Larry Keel & Natural Bridge, Larry Sparks, Larry Zarella, Last Road Bluegrass Band, The Lee BoysThe Linville Ridge Band, Mandolin Orange, Martha Scanlan & the Stuart Brothers, Michael Reno Harrell, Missie Raines, Moon Shine Babies, Mountain Angels, Narrow Gauge Bluegrass BandThe Note RopersO Mello Cello Tree, Onward Soldiers, Open Road, Packway Handle BandPeter Rowan, Phil & Gaye Johnson, Polecat Creek, RayLand Baxter, R.B. Morris, The Red Hot Poker DotsRed JuneRed Molly, The Red Stick Ramblers, Reedy River Bluegrass, ReelTime Travelers, Robinella, Rockin’ Acoustic Circus, Roy Schneider, Russell Moore & IIIrd Tyme Out, Ryan Shupe & the Rubber Band, Scott MillerSeven Handle CircusShannon Whitworth, Shawn Mullins, Silver Dagger, Slaid Cleaves, Sol Driven TrainSouthwind, The SteelDriversSteel String Theory, Steel WheelsThe Steep Canyon RangersThe Sweetback Sisters, Tim O’Brien, The Tryon Oompah Band, ToneBlazers, Tony Rackley, The ToughcatsTown Mountain, Trampled By Turtles, Travers Chandler and Avery CountyThe Trishas, The Waybacks, The Wild Hog Band, Will and Jessie, Zoe Muth and the Lost High Rollers